LMC alkovna 2018 pro 6 cestujících na prodej - zde veškeré info

Obytkou do Polska - milé překvapení

IMG_20180510_123834.jpg

Příprava na cestu

Jako obvykle nebylo na přípravy moc času. Nakonec nevadí. To je jedna z výhod karavaningu. Obvykle se do Polska jezdí k Baltu, nás však lákala polská města - zacílili jsme na Wroclav a Krakow.

Tedy středa po práci rychlý nákup, sbalení věcí dle check-listu, naložení kol a příprava hotová. Ráno se pojede.

IMG_20180509_204118.jpg

Balíme už jedině do beden.

Průhledné, uzavíratelné, stohovatelné a odolné boxy různých velikostí - to je jako zázrak. Proč? Jedna věc může karavaning kazit - a to je zmatek ve věcech, které vezete. Kde mám oblečení? Kde jsou boty? Kde mám NTB, foťák, kabely, nabíječky, kde je jídlo, pivo apod.? Stále něco hledat, není příjemné. Když je vše v boxech, je snadné pamatovat si, v jakém boxu, co je. Navíc je snadné se ke všem věcem v rozměrné garáží dostat. Určitě doporučujeme.

Jediný poznatek z této cesty - boxů není nikdy dost. Část věcí, jsme zabalili mimo boxy a to byla chyba. Příště opravdu vše do boxů.

Cíl první - poutní místo - kopec Gorzec

Jednalo se o tip z internetu - tedy lepší jet na podzim a v zimě - je více vidět do okolí. Jinak výhledu brání listí na stromech.

GPS pozice parkoviště - 51.062576, 16.086188.

Cesta z vesnice na parkoviště je taková polní, ale bez problémů sjízdná. Na parkovišti částečně nepořádek, občas střepy - asi tam místní pořádají mejdany - škoda.

Cesta na kopec vede kalvárií - asi na 45 minut i se 4 letou dcerkou. Na vrcholku mnoho laviček, potkali jsme přejetého hada, zlatohlávka a na jedné lavičce seděl sršeň - ale byl naprosto klidný - možná byl zamyšlen ;-)

IMG_20180510_132946.jpg IMG_20180510_132405.jpg IMG_20180510_124125.jpg
IMG_20180510_132643.jpg
IMG_20180510_135640.jpg

Krupobití

Již na kopci jsme z dálky slyšeli hromy a začalo krápat. Dle mobilní apky Počasí to vypadlo na příchod slušné bouřky. Tak jsme z kopce mazali, co to šlo. Jak jsme dorazili k autu, spustilo to. Liják a bouřka. Za pár minut ale začalo krupobití - cca 2 cm v průměru. Pěkný rachot v obytce. O vůz jako takový jsem se nebál - je vybaven speciální odolnou vrstvou - vždy se bojím více o střešní okénka.

Nastal tedy pokus o únik. Polní cestou zpět do vesnice - třeba tam bude úkryt a nikdo neví, jak dlouho budou kroupy padat a jestli se to ještě nezhorší. Před vesnicí jsem si všiml, že někde v místním zemědělském podniku mají vysokou střechu - možná na techniku, možná na slámu. Než jsem ale našel správnou cestu, podařilo se nám schovat pod jeden větší strom. Krupobití začalo ustávat, škody nevznikly.

Jedeme dál :-)

G0013673.jpg

Kemp - Vratislav

Našli jsme si http://www.camping-wroclaw.pl/en/. Navigace nás dovedla přesně, spíše jsme chvilku pochybovali, příjezd byl poněkud strašidelný. Z hlavní silnice blokem ošuntělých baráků, cedule kempu jako by byla připevněná na jednom z nejhorších domů. Ale zdání klame - nakonec byl kempík fajn. Slušná plocha, rozdělená do stanovišť, WC a koupelna formou boxů - ideální řešení jako v Chorvatsku - Valaltě. JEŠTĚ DROBNÁ POZNÁMKA K POLSKÝM ŘIDIČŮM - velmi příjemně nás překvapili - žádné nervy, jezdí tak nějak normálně, pouze předjíždějí více riskantně, než většina z nás. A když jsme potřebovali nacouvat do hlavní silnice, přijíždějící autobus zastavil dopravu a pustil nás - skoro jsem nemohl věřit a trochu jsem se bál do hlavní nacouvat - dopadlo to dobře ;-)

 

Jak hromadnou dopravou ve Wroclavi?

Obvykle po městech jezdíme na kolech. Více toho stihneme, nebolí nás nohy, zasportujeme si, můžeme skoro kdekoliv (narozdíl od auta) a do brašen se vejde i nějaký náklad. Ale právě ranní vyhlídka počasí hrozila přeháňkami. Tak jsme výjimečně kola nechali na obytce a šli na tramvaj.

MHD ve Wroclavi pochopili moderní technologie správně - přímo v tramvaji mají jednoduchý "strojek" s dotykovým displejem. Navolíte jízdenku, přiložíte bezkontaktní kartu a jedete ;-) Nemusíte shánět jízdenky. Můžete koupit až v tramvaji. Nemusíte pátrat po složitých SMS jízdenkách. Nemusíte mít jejich měnu. Trochu nás překvapilo, že se nic nevytisklo - prostě transakce proběhla a hotovo. Revizor kontroluje následně dle čísla platební karty. A cena super - celodenní jízdenka 11 PLN - určitě doporučujeme.

A co polské restaurace?

Byli jsme naprosto spokojeni. Obsluha vždy ochotná a bylo vidět, že mají zákazníky rádi :-) I ceny fajn - cca jako u nás - někdy jsem měl i pocit, že by to u nás bylo dražší. Jediné, co jsem si všiml, pivko mají dražší - cca 10 PLN. Ale například jídlo pro 4 osoby, pití, dezerty - a vešli jsme se do 150 PLN.

Skřítci

Ve Wroclavi je asi 300 trpaslíků - skřítků. Super motivace pro dětské turisty - našli jsme jich asi 10.

Wroclav náměstí - rynek.jpg Zmrzka.jpg Super kavárna s houpačkami.jpg
Hledání skřítků.jpg Také zmrzka.jpg Trh - fajn ovoce a zelenina.jpg
Skřitkova pumpa.jpg
Camping Smok.jpg

Krakow - bývalé hlavní město Polska

V sobotu opouštíme Wroclav a jede se do Krakowa. Měli jsme vyhlídnuté dva kempy. Jeden blíž k centru, jeden asi o 4 km dál od centra. Majitel kempu ve Wroclavi nám doporučil ten vzdálenější. Tak jsme dali na jeho doporučení a jeli tam - byl to http://smok.krakow.pl/en/.

Našli jsme snadno - vjeli dovnitř, přijeli k recepci. Bylo tam asi 6 obytek - místo vypadalo velmi příjemně a klidně. Jdeme hledat, kam zaparkovat - bylo tam několik stromových "boxů" - ty se nám ale moc nelíbili. Byla tam i taková "divoká" louka - mírně zvlněná - nakonec jsem tam našli ideální místo - auto skoro v rovině, krásný trávníček, prostor pro ladění cyklo dovedností naší 4 leté Emičky.

Toalety, sprchy, umývárky, hřiště s mrtvým potkanem - vše k naprosté spokojenosti :-) Emička mrtvého potkana řešila celý večer - nemohla pochopit, proč je chudáček mrtvý a jestli snědl jed a který zlý člověk mu ho dal :-)

Trochu jsme si říkali, jak vypadá ten menší kemp u města, když tento také není moc velký. Ráno jsem na to přišel - ve spodní části, hned za vjezdem", byla "odbočka" na spodní louku, kam by se vešlo několik desítek obytek a karavanů :-)

Jen pro představu - takto vypadá ten menší kemp - asi také fajn - alespoň na pohled.

 

Na kole na prohlídku města

Ráno počasí dokonalé, jedeme na kolech ;-) Takže kola, cyklosedačku, brašny na řidítka, brašny na přední kolo, helmy (Poláci moc nepoužívají), zámek, pití a peníze.

Od kempu se pouze přejede jedna hlavní silnice a za minutu jsme na krásné cyklostezce podél Visly. Takto jedeme až do města a skrz něj. I přes mosty vedou cyklopruhy - vše v bezpečí, všichni k sobě ohleduplní a tolerantní - žádné boje mezi chodci a cyklisty - ráj :-)

Radit kam se jet podívat - v tak velkém městě je toho moc a moc - ať si každý vybere dle svého - my projeli židovskou čtvrť, podívali se na hlavní rynek, kde byly trhy, prostě jsme sledovali a prožívali atmosféru města.

Židovská čtvrť 3.jpg Na kole je to nejlepší.jpg Židovská čtvrť 2.jpg
Rynek.jpg U Visly.jpg Židovská čtvrť 1.jpg
Camping Smok na kole 1.jpg Posezení u průlezek.jpg Zámek Wavel.jpg
Kostel.jpg Camping Smok na kole 2.jpg Cyklostezka od kempu do města.jpg
Jízda dovednosti.jpg Celé jsem to ujela.jpg

Jak pomalu domů

Nechtělo se nám pouze "jet domů". Tak jsme koukli do mapy a našli si ještě jeden cíl na cestě. To je ta hlavní výhoda karavaningu - kdykoliv je možné se rozhodnout o dalším putování ;-)

Rozhodli jsme se podívat na stezku v oblacích na Dolní Moravě a přespat u kláštera Dolní Hedeč.

Google mapy mi navrhly delší ale rychlejší trasu přes Olomouc - 340 km za 3,5 hodiny. Větší část vede po dálnici - ale i tak obytkou průměr skoro 100 - moc jsem tomu nechtěl věřit. Vyjeli jsme z kempu v 9:30. První úsek 140 km za 93 minut. Průměr 90 - celkem dobré. Druhý úsek 166 km za 97 minut - průměr 103 - byl jsem velmi překvapen, jak se obytka rozjela - má najeto 25 tisíc - a pravda trochu foukal vítr "do zad". Do cíle na Dolní Moravě jsme dojeli kolem 13.hodiny - takže opravdu jsme to stihli dle google plánu.

Pod Wellness hotel Vista je krásné velké a celkem rovné parkoviště - myslím, že by se tam dalo s obytkou i v klidu přenocovat. My však měli plány jiné. Vyjet lanovkou nahoru. Jenže - lanovka jezdí jen o víkendu - tak se jde pěšky. Teen cestovatelky protestovaly, 4 letá dcerka chtěla na koníčka - ale vylezli jsme to.

Stezka v oblacích opravdu není pro osoby, které nemají rádi výšky. Je postavená nad svah a vysoká je 50 m - závratě tam jsou pěkné. Ale výhledy za to stojí.

Na vrcholku je chata Slamněnka a můžeme 100% doporučit. Bylo pondělí, květen, pozdě odpoledne - přesto obsluha fungovala - dostali jsme pivko, jídlo - palec nahoru.

Děla.jpg Stezka v oblacích.jpg Parkoviště Dolní Morava.png

Spíme "na divoko" - klášter Dolní Hedeč

Nad obcí Králíky se nachází klášter s pohnutým osudem. V 50 letech se stal svědkem týrání duchovních - na toto téma je v klášteře muzeum - určitě navštivte.

Před klášterem je více méně rovné parkoviště - krásné místo na divoké přenocování. V noci tam je absolutní klid. Je tam i veřejné WC - pravda rok výroby cca 1970 ;-)

Okolo kláštera je nádherná příroda, úžasné výhledy - na to je škoda slov - prohlédněte si galerii :-)

Dolní Hedeč výhledy2.jpg Výhled na Králíky.jpg Parkoviště Dolní Hedeč.jpg
Krásné výhledy.jpg LMC cyklista.jpg Dolní Hedeč výhledy.jpg
Dolní Hedeč západ slunce.jpg

A už jen dojet domů, vybalit, obytku omýt a těšit se na další výlet :-)

Na co cestovatelé často zapomínají?

Mozky máme plné informací, ač neradi, často na něco zapomínáme. Pošleme Vám vyladěný check-list podle kterého si sbalíte raz dva a na nic nezapomenete.

Vloni jsem byl s 3 vnučkami na lodi na Slapech, letos chtěli zkusit obytku. Vybrali jsme ChciObytnak, protože nám přišel nejlepší a nejkomfortnější - nakonec to bylo ještě lepší - potěšili nás maličkosti jako koření, sušák na prádlo, sprcháč a další. Pouze jsme nenašli cedník na špagety ;-) Určitě můžeme doporučit.

JK, Mnichovo Hradiště

Již jsme zažili jednu báječnou dovolenou v obytce a chtěli jsme si to zopakovat. U ChciObytnak.cz nás oslovila poloha a cena. Byli jsme nadšeni z automatické převodovky, naše očekávání předčila i nástavbová klima, solár, trezor a opravdu velké zadní lůžko. Uvítali bychom kotvící popruhy na markýzu (pozn.ChciObytnak - už vybíráme ty nejlepší)

Dlabajovi, Mikulčice

Zlákala nás výhoda obytných vozů - že odpadá nutnost podrobně plánovat a nutnost plán dodržovat :-) prostě můžete přespat kdekoliv a kdykoliv, zdržet se kde se vám líbí a nebo zase odjet dřív, když chcete.
Půjčovnu ChciObytnak známe i z jiné jejich činnosti a můžeme potvrdit skvělé zkušenosti.
V minulosti jsme již s obytkami jeli, tato byla perfektně vybavená i pro zimní provoz. Výborný byl automat.

Petr Kosek, Liberec www.nalehko.com

Toužili jsme po nezávislém cestování na velké vzdálenosti při zachování maximálního komfortu celé rodiny. A také rád řídím :-) ChciObytnak jsem si vybral z důvodu poměru ceny a kvality, líbilo se mi provedení vozu a jeho mládí. Potěšila mě kvalita zaškolení a perfektní čistota předaného vozu. Vyhovovala mi i automatická převodovka. Určitě mohu doporučit ;-)

Josef Krulich, Děčín

Chtěli jsme splnit sen našich dětí. Cestovat obytňáčkem. Spát nadivoko. Byli jsme velmi překvapeni, jak perfektně může být takový auťák vybaven - prostě tam bylo všechno. I prostoru pro naši 4 členou rodinu bylo víc než dost. Trochu jsme se báli, jak to uřídíme a přitom to nakonec byla hračka.

Marek Svačinka jednatel Gerotop s.r.o.

Zajímá mě o karavaningu

Co nás přivedlo k obytce? Touha po dobrodružnější formě cestování s dětmi a pocitu volnosti.
Co nás potěšilo? Těšilo nás vlastně vše. Výbava a i komfort při cestování byl parádní.

Petr Gänsel, Chrastava

Chci získávat akční nabídky půjčovny obytňáků.

Za určitých podmínek může být nabídka na půjčení cenově zvýhodněná. Chcete být mezi prvními, kdo to bude vědět?

Chtěli jsme zkusit cestování bez omezení ubytováním. ChciObytnak.cz jsme si vybrali pro jejich blízkost, půjčují nové vozy a mají zajímavé ceny při včasném objednání. Potěšila nás i možnost zobrazení obsazeností vozů až na rok dopředu. Byli jsme nadšeni výborným stavem vozu a přístupem majitelů.

Josef Havel, Ústí nad Labem

Toužili jsme po nezávislosti na cestě a možnosti procestovat během dovolené více míst. Byla to naše první zkušenost a proto jsme ocenili profesionální přístup. I cena byla zajímavá s ohledem na výbavu a prostornost vozu, kde se opravdu myslí na vše.

R.Č., Růžová

Chtěli jsme vyzkoušet kempování v kombinaci s komfortem. Na ChciObytnak jsme měli dobré reference a nabídli nové a velké auto. Překvapil nás full service včetně ručníků, čaje, koření atd. Prostě hotel na kolech:-) Osobně bych raději auto s manuálem, ale jinak byl polointegrál dokonalý.

Daniel Galandr, Liberec

Elektrokolo, karavaning a předsudky.

Mnoho lidí si myslí, že elektrokola jsou pouze pro důchodce nebo invalidy. Že to je trochu ostuda pomáhat si elektřinou. NENÍ TOMU TAK :-) Bezva užitek přináší elektrokolo párům, kde jeden z páru není takový vytrvalec a vrchař. Typická situace, kdy muž je pomalou jízdou znuděn a žena tou samou jízdou únavou již skoro nevidí, vůbec nemusí nastat.