LMC alkovna 2018 pro 6 cestujících na prodej - zde veškeré info

Jak v zimě obytným vozem na lyžovačku?

Mnoho karavanistů si tuto otázku neklade a bez jakýchkoliv pochybnosti jedou obytkou i za lyžovačkou.

Možná i Vy jste nadšenci do karavaningu – ale v zimě? Není to nesmysl?

Jaké může mít obytka v zimě výhody?
IMG_20170121_134319.jpg S obytkou nad oblaky

Obrovskou výhodou je už samotné cestování obytňákem. V jakémkoliv ročním období a v zimě speciálně z několika důvodů.

Důvod první – prostor nákladní. Zkuste dát do běžného rodinného kombi 4 lyže, hůlky, boty, helmy, oblečení, saně, boby, snad i kočárek – no to už je trochu moc. Do obytného vozu s velkou garáží naprosto s přehledem a stále Vám zůstane dostatečný prostor na zásoby jídla, pití a suvenýry z cest.

Důvod druhý – prostor pro cestující. Děti to možná v osobáku moc nebaví. V obytném voze si mohou na stole něco tvořit, číst, hrát, sledovat pohádky a filmy. Když zastavíte, musíte se obléknout – v autě to je gymnastický výkon, v obytném voze v klídku jako doma. Máte chuť na kávu – můžete si dát na pumpě, nebo si uvařit v obytném voze svoji oblíbenou.

A co v cílové stanici? V hotelu asi budete mít více prostoru. To je nesporné, ale je možné, že Vaše ubytování bude ležet mnoho km od sjezdovky. S obytným vozem je možné v některých střediscích parkovat přímo u lanovek. Nemusíte nikam přejíždět, nemusíte tahat lyžařskou výbavu každý den z auta do hotelu a zpět. Lyže, boty, oblečení – vše necháte v garáži obytky – garáž je vytápěná, do druhého dne budete v suchu 😉

Možná nebudete chtít bydlet u lanovky. Proč ne, existuje mnoho zimních kempů, jejichž kvalita je na velmi vysoké úrovni – často bývá v kempu malé wellness a ta romantika zasněžené krajiny kolem obytného vozu je nepopsatelná.

Může se také stát, že přijedete do střediska, které se Vám úplně líbit nebude. Nic Vám nebude bránit přejet do střediska jiného, aniž byste byli vázáni ubytováním, které jste si museli několik měsíců předem zajistit. Flexibilita obytného vozu je návyková.

Co může karavaning v zimě komplikovat?

Je faktem, že zimní karavaning není pro úplné začátečníky. Částečně mohou mít obavy z jízdy po zúžených cestách, možná začátečníkům chybí zkušenosti s vytápěním vozu při mrazu a hospodařením s elektřinou.

Dálniční tahy do hor bývají obvykle snadno sjízdné, může se stát spíše na vedlejších komunikacích, někdy i při parkování, že se těžký obytný vůz začne do sněhu zahrabávat a opravdu jej neroztlačíte. V našem obytném voze jsou k dispozici sněhové řetězy Thule, nasazené jsou na kole za minutu a  zvládne to opravdu každý. Pak se nezahrabete.

Zkušení karavanisté také vědí, že vytápění není problém – i při mrazech kolem 10 až 15 stupňů pod nulou výkonné topení obytku bez potíží vyhřeje. Pokud se jede na více dnů, může se stát, že obě 11l láhve s propanem budou spotřebovány. Proto je dobré vézt s sebou další lahve – obvykle počítáme 1 láhev na 2-4 dny. Tedy pro týdenní cestu je vhodné mít s sebou láhve 4. A je potřeba je umět vyměnit – jedná se však o jednoduchý úkon, který Vás naučíme.

Náročnějším úkolem je spíše zajištění dostatku elektřiny v nástavbových bateriích. Pokud je opravdu pořádná zima, mohou se baterie vybít již během dvou dnů. Následným problémem může být vypnutí rozfuku tepla z vytápění a vychladnutí vozu. Při vypnutí vytápění na delší dobu může dojít k poklesu teploty vozu pod 5 stupňů a k automatickému vypuštění vody z rozvodů. 

Řešení je několik. Někdo využívá solárních panelů, čímž se kapacita baterií dle intenzity slunečního svitu doplňuje. Někdo vozí elektrocentrálu a dle potřeby si dobíjí přes 230 V.  Někdo využívá kempů nebo stellplatzů, kde se připojí na 230 V a elektřinu nemusí řešit vůbec. Nejjednodušší možnost je každodenní spuštění motoru vozu na asi hodinu – to zajistí dobití nástavbové baterie. A je třeba vědět, že největší spotřebu energie dnes mají například notebooky a podobná zařízení. Lepší si vzít na večerní odpočinek knížku nebo společenské hry 😊

Další radostí může být sněžení. Může být tak intenzivní, že ráno najdete na střeše obytky třeba i půlmetrovou nadílku. Nebylo by bezpečné s takovou čepicí jezdit, a proto je vhodné střechu před jízdou očistit. V naší zimní výbavě je vždy i teleskopický žebřík, na střechu vozu snadno vylezete a sníh shodíte. Nezapomeňte, že nesmíte šlápnout na střešní okénka a pochozí je pouze rovná část střechy – nikoliv „boule“ nad kabinou.

Velkým pomocníkem pro zimu je také venkovní plachta na kabinu. Zamezí mlžení oken v kabině, ušetří Vám plyn pro vytápění, zlepší tepelnou pohodu ve voze a v neposlední řadě na Vás po setmění do vozu nebude nikdo nakukovat.

Příjemnou drobností našeho obytného vozu je vstup do garáže přímo z vnitřku vozu – pro drobnější předměty nemusíte chodit ven do mrazu, do garáže se dostanete snadno zevnitř.

Jak bydlet v zimě?

Na louce asi na divoko v zimě nepřespíte. Buď bude pod sněhem, nebo hrozí bláto. Dle priorit každého cestovatele je možné využít zimní kempy, stellplatzy nebo na divoko například u lanovek.

Zimní kempy můžete najít snadno zde - https://campingfuehrer.adac.de/campingfuehrer/suche.php. Ve spodní části podrobného vyhledávání je volba „Wintercamping“.

Zimní stellplatzy je možné vyhledávat pomocí mobilních aplikací – například https://play.google.com/store/apps/details?id=de.adac.camping17. Ze zkušeností však doporučuji provozovatele kontaktovat předem – ne vždy jsou informace o zimním provozu nebo neprovozu aktuální.

Mnoho ověřených informací o možnostech stání najdete na českém webu https://www.caravan24.cz/forum/index.php.

Určitě také můžeme doporučit web https://park4night.com/ nebo http://www.skiing-parking-camping.com/ nebo FB profil na https://www.facebook.com/Skiing-parking-camping-1180090725440982/.

Na co cestovatelé často zapomínají?

Mozky máme plné informací, ač neradi, často na něco zapomínáme. Pošleme Vám vyladěný check-list podle kterého si sbalíte raz dva a na nic nezapomenete.

Vloni jsem byl s 3 vnučkami na lodi na Slapech, letos chtěli zkusit obytku. Vybrali jsme ChciObytnak, protože nám přišel nejlepší a nejkomfortnější - nakonec to bylo ještě lepší - potěšili nás maličkosti jako koření, sušák na prádlo, sprcháč a další. Pouze jsme nenašli cedník na špagety ;-) Určitě můžeme doporučit.

JK, Mnichovo Hradiště

Již jsme zažili jednu báječnou dovolenou v obytce a chtěli jsme si to zopakovat. U ChciObytnak.cz nás oslovila poloha a cena. Byli jsme nadšeni z automatické převodovky, naše očekávání předčila i nástavbová klima, solár, trezor a opravdu velké zadní lůžko. Uvítali bychom kotvící popruhy na markýzu (pozn.ChciObytnak - už vybíráme ty nejlepší)

Dlabajovi, Mikulčice

Zlákala nás výhoda obytných vozů - že odpadá nutnost podrobně plánovat a nutnost plán dodržovat :-) prostě můžete přespat kdekoliv a kdykoliv, zdržet se kde se vám líbí a nebo zase odjet dřív, když chcete.
Půjčovnu ChciObytnak známe i z jiné jejich činnosti a můžeme potvrdit skvělé zkušenosti.
V minulosti jsme již s obytkami jeli, tato byla perfektně vybavená i pro zimní provoz. Výborný byl automat.

Petr Kosek, Liberec www.nalehko.com

Toužili jsme po nezávislém cestování na velké vzdálenosti při zachování maximálního komfortu celé rodiny. A také rád řídím :-) ChciObytnak jsem si vybral z důvodu poměru ceny a kvality, líbilo se mi provedení vozu a jeho mládí. Potěšila mě kvalita zaškolení a perfektní čistota předaného vozu. Vyhovovala mi i automatická převodovka. Určitě mohu doporučit ;-)

Josef Krulich, Děčín

Chtěli jsme splnit sen našich dětí. Cestovat obytňáčkem. Spát nadivoko. Byli jsme velmi překvapeni, jak perfektně může být takový auťák vybaven - prostě tam bylo všechno. I prostoru pro naši 4 členou rodinu bylo víc než dost. Trochu jsme se báli, jak to uřídíme a přitom to nakonec byla hračka.

Marek Svačinka jednatel Gerotop s.r.o.

Zajímá mě o karavaningu

Co nás přivedlo k obytce? Touha po dobrodružnější formě cestování s dětmi a pocitu volnosti.
Co nás potěšilo? Těšilo nás vlastně vše. Výbava a i komfort při cestování byl parádní.

Petr Gänsel, Chrastava

Chci získávat akční nabídky půjčovny obytňáků.

Za určitých podmínek může být nabídka na půjčení cenově zvýhodněná. Chcete být mezi prvními, kdo to bude vědět?

Chtěli jsme zkusit cestování bez omezení ubytováním. ChciObytnak.cz jsme si vybrali pro jejich blízkost, půjčují nové vozy a mají zajímavé ceny při včasném objednání. Potěšila nás i možnost zobrazení obsazeností vozů až na rok dopředu. Byli jsme nadšeni výborným stavem vozu a přístupem majitelů.

Josef Havel, Ústí nad Labem

Toužili jsme po nezávislosti na cestě a možnosti procestovat během dovolené více míst. Byla to naše první zkušenost a proto jsme ocenili profesionální přístup. I cena byla zajímavá s ohledem na výbavu a prostornost vozu, kde se opravdu myslí na vše.

R.Č., Růžová

Chtěli jsme vyzkoušet kempování v kombinaci s komfortem. Na ChciObytnak jsme měli dobré reference a nabídli nové a velké auto. Překvapil nás full service včetně ručníků, čaje, koření atd. Prostě hotel na kolech:-) Osobně bych raději auto s manuálem, ale jinak byl polointegrál dokonalý.

Daniel Galandr, Liberec

Elektrokolo, karavaning a předsudky.

Mnoho lidí si myslí, že elektrokola jsou pouze pro důchodce nebo invalidy. Že to je trochu ostuda pomáhat si elektřinou. NENÍ TOMU TAK :-) Bezva užitek přináší elektrokolo párům, kde jeden z páru není takový vytrvalec a vrchař. Typická situace, kdy muž je pomalou jízdou znuděn a žena tou samou jízdou únavou již skoro nevidí, vůbec nemusí nastat.